World of Warcraft Hakkında 5 Gerçek!

Yılların eskitemediği, herkesin severek oynadığı World of Warcraft dünya çapında ünü en fazla oyun olarak yerini halen koruyor. İsmini sürekli olarak duyduğumuz bu oyun hakkında işte size çok sağlam 5 gerçek!

2004 yılında başlayan bu macera halen soluğunu kaybetmemiş durumda. Özellikle bu kadar uzun yıldır topluluğun kendinden hiçbir şey kaybetmeyerek oyuna sıkıca sarılması bu 5 gerçeği oluşturan en büyük nedenlerden biri. Hem yapımcılarına hem de oyuncularına bir çok yoldan gelir kaynağı olabilen, takım oyunu ruhunu hiçbir zaman kaybetmeyen efsane World Of Warcraft bakalım bu yolda ne gibi başarımlara ulaşmış,

  1. MMORPG oyunlarının en değer verdikleri konulardan biri de kesinlikle server oluşumu. Oyuncuları rahat ettirmek ve daha iyi performans sağlamak için kesinlikle gerekli olan bu olay yoğun oyuncu kitlesi sayesinde World Of Warcraft için daha önemli bir hal alıyor. Bu nedenle World of Warcraft serverlarını gerçekten çok büyük bir değerde tutuyor. Sayılarla belirtmek gerekirse 13250 Sunucu, 112.5 TB Hafıza, 1.2 Petabytes Depolama, 75000 çekirdeğe sahip sunucular bile bazen oyunculara yeterli gelemiyor.
  2. Kullanıcı sayısının fazlalığından söz ederken şaka yapmıyorduk. Efsane oyunun yayınlandığı günden beri tamı tamına 100 milyon’dan fazla World of Warcraft hesabı açılmış. Verilen bu istatistiksel sayı Güney Kore’nin nüfusunun neredeyse iki katı! Ayrıca oyunun 244’den fazla ülke ve bölgede oynanması da ayrı bir olay. Eh, inanması güç tabii ama doğru! ( Bu 244 bölge Christmas Adası, Bahamalar ve Tokelau gibi yerleride içeriyor.)

    6865967-world-of-warcraft-wallpaper
  3. Ve biliyorsunuz ki World of Warcraft sadece ortalıkta dolaşıp, insanlarla takılmanız üzerine kurulu bir oyun değil. Klasiklere girebilecek kapasitede bir hikayesi, keşfedilmeye hazır detaylı bir dünyası ve çoğu kişiyi şaşırtacak kadar harika orkestra müziklerine sahip olan WOW, oyuncuların çoğunluğu için önemli bir kültür haline gelmiş durumda. WIKI üzerinden yapılan sayısal bir araştırma bile World of Warcraft evreninin büyüklüğünü kanıtlayabiliyor. 100 bin sayfa, 44 müzik CD’si ve oyun içi 6 milyon kelimeye sahip olan oyun kısaca sadece oyun içi kelimeler Yüzüklerin Efendisi kitabının 12 katına denk geliyor.
  4. Peki ya oyuna duyulan merak + paylaşımlar ne alemde? 1 yıl içerisinde 50 milyon’dan fazla kişi oyunu Google’dan aratmış, şu anda resmi sayfaların 5.2 milyon Facebook beğenisi ve 408 bin Twitter takipçisi var. Ayrıca her yıl 26 milyon video yayınlanıyor ve 87 milyon kişi bu videoları izliyor! Hal böyle olunca çalışanların işi de doğal olarak artıyor ve daha çok görevli almak durumunda kalınıyor. Blizzard’ın şuan 150’den fazla kod yazarı ve geliştiricisi var. World of Warcraft için 5.5 milyon kodu yazmak tam 4 yıl almış!
  5. Tabii böyle başarılı bir oyunu kopyalamamak olur mu? Özellikle Çin için bu kaçınılmaz bir fırsat. Runes of Magic, World of Fight , Allods Online ve benzeri gibi bir çok “yan sanayisi” çıkmış olsa da taklitler aslını yaşatır diyerek sözü uzatmıyoruz.

Kısaca bu kadar uzun bir süre boyunca hayranlarını her zaman şaşırtmayı başarmış ve yaptığı işe değer veren Blizzard, kesinlikle biliyoruz ki ilerleyen dönemlerde bunu yapmaya devam edecek. World Of Warcraft topluluğu da bu sayede hiçbir zaman kendinden bir şey kaybetmeyecek.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Watch Dragon ball super