GIST 2016 – 4-5 Şubat İncelemesi!

Herkese selamlar! Geride bıraktığımız Gist2016 (Gaming İstanbul) etkinliği adeta yıla güzel başladığımızın habercisi oldu. Her yerde eğlenceli etkinlikler, ilginç ve yetenekli cosplayler, ödüller, müzik ve mutluluk vardı. Her yaştan oyuncuların, cosplayerların, yayıncıların katıldığı Gist2016 bu sene 10.yılını kutladı ve bir çok büyük isme de kapılarını açtı!

En baştan almak gerekirse, İstanbul Kongre Merkezinde yapılan ‘Gaming İstanbul’ etkinliği bir kaç tatsız olayla başladı. Çoğunluğu grup olarak gelen arkadaşları kapsayan girişteki sıranın nedeninin GİST’in bilgisayarlarındaki bir sorundan olduğu açıklandı. 3 Şubat tarihinde saat 16:00’dan sonra sunucuların kapandığını, alınan biletlerin sıkıntılı olduğunu söyleyen görevli, ayrıca GİST’de çalışacak olan stand görevlilerinin kartlarını tedarik etmekte de sorun yaşadı. Görevli kartlarını almakta bile zorlanıyorsak bilet alacaklar ne yapacak diye düşünmeden edemedik tabii. Sorunun akşama doğru halledildiği söylense de tam bir düzelme olmadı çünkü ertesi gün aynı sorunu tekrar yaşayanlar oldu.

Fuar alanına indiğimizde yaşanan tatsızlıkları unutup çevredeki enerjiye kaptırıyordu insan kendisini. Fuarın ilk günü Perşembe günüyle birleştiği için diğer günlere nazaran daha az kişi olsa da, gelen herkes hemen hemen bir yerde aynı oyunları oynuyor, aynı muhabbetleri yapıyor ya da aynı etkinliklerden hoşlanıyordu. Yinede herkes birbirinden farklıydı, işte GIST’i özel ve güzel yapan da buydu. İyisiyle, kötüsüyle, acemisiyle, profesyoneliyle her yerde “Cosplayerlar” olması bir yana çok farklı insanlar bile birlikte sohbet ediyorlardı! Türkiye’de Cosplay alanının bu kadar genişlemiş olması da insanın yüzünü güldürüyor tabii.

Ayrıca  Youtube’dan, Twitch’den takip ettiğimiz yayıncılar, oyuncular ve teknoloji sektöründe ki tanınan insanları her yerde görebiliyordunuz. Melodi Kızılgün ( Lolodi ), Dora Özsoy (Stratera), Güneş Özlü ( Yok Be Olm), Mustafa Yavuz ( Hz.Yasuo ), Murat Engin Ekin ( Muratabigf), Ekin Kollama – Timur Akkurt ( Keyifli Adamlar ) ve daha fazlası! Sanal dünyanın ünlü yağmuruna tutulmuş gibi hissetmemek elde değil resmen!

12446139_1012003095526314_1302422602_n

Gaming İstanbul’un ilk günü 4 Şubat’ta GameSatış standında fuarın en başarılı cosplayleri arasında yer alan Diablo’dan Imperius ve Black Night da vardı. M.E.G Cosplay’in yaptığı bu iki kostüm daha ilk günden çok fazla beğeni toplayarak herkesin dikkatini çekti. Hem bu başarılı kostümler, hem de kostümlerin taşıyıcıları gerçekten göz doldurdu. Aynı zamanda GameSatış standında Güneş Özlü ( Yok Be Olm) ve Mustafa Yavuz ( Hz.Yasuo) vardı. Hayranlarına imza dağıtıp fotoğraf çektirdiler. Yeri geldi onlar da hayranlarıyla koşuşturdular yeri geldi fuardaki herkes gibi Haribo avına çıktılar.

Herkes çocuklar gibi eğlenip sağa sola koşarken bir kaç grup ise aralıklı olarak fuar salonunun koridorlarını istila etti. Başta herkes Gaming İstanbul’un çalışanları yada özgün bir cosplay grubu sansa da sonradan anladık ki Gaming İstanbul’a özel bir kaçış oyununun oyuncularıydı bunlar. Virüs isimli gerçek zamanlı bu kaçış oyunu ‘Oyunun fuarı varsa, fuarın da oyunu olmalı.’ sloganıyla ilk defa bir bilgisayar oyununun dijital dünyadan gerçek hayata uyarlanışı. Fuar sınırları içerisinde görevleriniz ve kurtarmanız gereken bir oyun dünyası var çünkü bu Virüs bir daha oyun oynayamama düşüncesi üzerine yaratılmış ve Doktor isimli bir Hacker tarafından yaymayı amaçlayan bir virus. Neyse ki oyuncuların bir çoğunun bizi bu sorundan kurtardığını ve bu sırada eğlendiklerini ümit ediyoruz.

Fuarın ilk günü insanlar birbirleriyle kaynaştı, hediyeler dağıtıldı, oyunlar oynandı, yayınlar yapıldı. Bir sürü kişi ertesi gün de geleceği için mutluydu. Uzaktan bir gözlem yapıldığında, herkes ertesi günü iple çeker bir şekilde evine dönmek için fuarın son saatlerine kadar beklediler.

12698315_946614735426587_5456429730433692798_o

Fuarın ikinci günü 5 Şubat, ilk güne göre biraz daha kalabalıktı. İlk gün gördüğümüz çoğu isim ve daha fazlası gelmişti. MuratabiGF ise bunlardan sadece bir tanesiydi. Hayranlarının hepsiyle fotoğraf çektirdikten sonra hepimizin videolarından tanıdığımız isyankar gence dönüşmesi an meselesiydi tabii.

Bir önceki gün gelen ziyaretçiler memnuniyetleriyle yine gelmişti ve bu sefer insanların beklentileri doğal olarak bir tık daha yükselmişti. Bazılarımız çok kalabalık olduğunu ve hem ziyaretçilerin, hem cosplayerların Türkiye’de artmasından memnun olduklarını dile getirirken bazılarımız neden boş alanların bulunmasına rağmen daha çok oyun standı olmadığını sordu. Eh, fiyatlar tabiki genel olarak biraz tuzluydu. Vestiyeri ayrı, kafesi ayrı gençlerin en çok yakındığı konu olsa da GİST ortamının ruhu eleştirileri bir noktadan sonra unutturmuş gibi gözüküyor. G2A standındaki DJ de ortamı baya canlandırmışa benziyordu! Aynı zamanda RedBull standında oyun oynayıp, Redbull satın alabiliyordunuz. İlk günün verdiği azıcık heyecan ve çekingenlik, ikinci gün yerini tamamen eğlenceye bırakmıştı.

İşte GİST gibi güzel bir organizasyonun ilk 2 günü bizim açımızdan böyle geçti. Sizler için son 2 günü de yazacağız ki ve inanın asıl güzel zamanlar son 2 günde yaşandı. Son 2 günün incelemesini kaçırmamak için sitemizi ve sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Düzeltme:  Gaming İstanbul yetkililerinin “Bilet sistemimiz tamamen Biletix’in kontrolündeydi. İlk gün yaşanan sorun Biletix’in sisteminden kaynaklandı. Gaming İstanbul olarak tek ilgimiz sizinle birlikte beklememiz.” dediğini belirtmek isterim.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Watch Dragon ball super