GhostBusters’ın Gelmiş Geçmiş Efsane Oyunları!

1984’te hayatımıza giren,  çizgi filmi,  filmleri ve efsane müzikleriyle gönlümüzde taht kuran Ghostbusters efsanesinin yeni filmi yaz aylarında yeni versiyonu ile bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bizde sizler için halihazırda yeni filmi gelecek olan Ghostbuster’ın bugüne kadar çıkmış olan tüm oyunlarının sıralayalım dedik ve sizler için bir liste yaptık!

Ghostbusters

 Ghostbusters (Activision)

Activision tarafından öncelikle bilgisayara sonrasında ise atari dahil olmak üzere bası konsollara çıkarılan Ghostbusters oyunu o zamanların cidden heyecanlandırıcı oyunları arasındaydı. Görev tamamlama üzerine kurulu olan bu yapım, David Crane tarafından tasarlanmış ve Brad Fregger tarafından yönetildi ve efsaneler arasında yerini aldı. (1984)


The Real Ghostbusters (Arcade Game)

The Real Ghostbusters, aynı isim ile yayınlanmış bir japon çizgi filmini konu almış ve Data East tarafından oyunculara sunulmuştu. Amiga, Atari ST, Commodore 64 ve ZX Specturum gibi cihazlarda yayınlanan oyun 3 kişiye kadar yükselebilen bir oyuncu kontrol mekanizmasına sahipti ki bu karakterler de zaten sadece kostüm renkleri ile tanınabiliyordu. Tabii eski zamanlar için arkadaşlarınızla bu oyunun keyfine varmak paha biçilemez… (1987)


Ghostbusters II (Video Game)

Yine Activision ve yine bir dönemin Ghostbusters oyunu. Bir çok konsola bir çok versiyon ile çıkan oyunların ana kahramanı ise filmin karakterlerinden Ray Stantz. Hikaye bazlı olan bu oyunda yönettiğimiz karakter Ray bizi farklı platformlarda farklı dünyaları göstermişti ve unutulmayacaklar arasında yerini aldı.


Ghostbusters Mega Drive (Genesis Video Game)

Sega tarafından yayınlanan, Compile tarafından yaratılan Ghostbusters Mega Drive oyunu 1990 yılında oyuncular ile buluştu. Oyunun özellikle diğer Activision oyunları ile alakası olmaması dikkat çekiyordu. Oyunun içerisinde ilk bakışta 4 bölüm var gibi gözükse de 4 bölüm oynanılarak tamamlandığında 7. final sahnesine kadar giden bölümler açılmaya devam ediyor. Nostalji yaşamak isteyenler bir göz atabilirler videolarında.


 gb_real_ghostbusters_p_017ok4

The Real Ghostbusters 1993 (Game Boy Video Game)

The Real Ghostbusters oyunu o zamanlar Kemco tarafından hazırlanıp, Activision adına GameBoy için yayınlanmıştı. Bu oyunda ise film karakterlerinden Peter Venkman adı altında oyunu tamamlıyoruz. Oyunun asıl konusu ise daha çok yapboz adı altında geçebilir.


gbc

Extreme Ghostbusters Games

2001 yılında Light And Shadow tarafından hazırlanıp GameBoy için çıkarılan bu oyun bir çok konsola ve bilgisayara uyumlu halde oynanabiliyordu. 4 farklı karakteri de oynama şansını bize veren yapım her karaktere özel ayrı bir hikayeyi de içinde barındırmaktaydı. Ayrıca Extreme Ghostbusters adı altında “Code Ecto-1” ve “The Ultimate Invasion” olmak üzere 2 farklı oyun daha çıkarıldı.


Ghostbusters 2006 (Mobil Oyun)

2006 yılında bir puzzle oyunu olarak çıkan oyunumuz, puzzle ve hayalet temalarını iyi harmanlamış olsa da o zamanlar mobil oyunların moda olmaması sebebiyle pek fazla tutulmamış ama yine de Ghostbusters severlerin bir göz atması gerektiği bir oyun olarak hafızalarda kalmıştır.


Ghostbusters: The Video Game (2009)

Yapımına 2006 yılında karar verilen ve 2009 yılında da çıkışını yapan Ghostbusters: The Video Game, Ghostbusters’ın ilk üç boyutlu oyunu olmakla birlikte beklentileri çok fazla karşılamasa da gerek oyun tarzı olarak gerek de karakterlere ve bazı hikaye öğelerine bağlı kalarak oyunculara gerçek bir hayalet avcısı deneyimi yaşatmış ve tatmin etmişti.


Ghostbusters: Sanctum of Slime (2011)

Wanako Studio tarafından 2011 yılında çıkışını yapan ve izometrik açıdan oynadığımız bu eğlenceli yapımda bölüm bölüm hayaletleri avlayıp puan toplamak asıl amacımızdı. Oyun sürekli olarak oynanmasa da tadımlık olarak çok güzel bir seçenekti.


ghostbusters.paranormal.blast-android

Ghostbusters: Paranormal Blast (2012)

XMG Studio tarafından, mobil oyun olarak çıkarılan Ghostbusters: Paranormal Blast 2012 yılında iTunes App Store içerisinde yerini almıştı. PAX East 2012’de tanıtılan oyun aynı zamanda Comic-Con 2012’de de yer aldı. Oyunun amacı ise her zaman olduğu gibi şehirdeki hayaletleri yakalamak üzerine kurulu.


us-iphone-5-ghostbusters

Ghostbusters: Beeline (Mobil Uygulama) (2013)

Beeline Interactive üzerinden indirebileceğiniz bir mobil oyun, uygulama olan Ghostbusters: Beeline, karakterlerin bazılarını oyun içi paralarla satın almamızı sağlasa da, bazı karakterleri ise gerçek para ile almamıza imkan sunmakta. Yakın tarihin oyunlarından olan Ghostbusters: Beeline hiç de fena değil.


ouya_icon

Ghostbusters Pinball (2014)

Buraya tam olarak ne yazmak lazım biz de bilemedik. Farsight Studios tarafından yayınlanan Ghostbusters Pinball oyunu, bildiğimiz ve neredeyse herkesin bir defa oynadığı Pinball oyununun Ghostbusters temalısı. Yine de mükemmel!


Sizlere son olarak da bir süpriz yapalım dedik ve yazın vizyona girecek olan Ghostbusters filminin fragmanını şöyle alt tarafa bıraktık. Eğer kaçırdığımız bir oyun, öneriniz ya da Ghostbusters hakkında yorumlarınız varsa bizle paylaşmaya çekinmeyin.

Film çoğu kişi tarafından beğenilmese de Ghostbusters hep bir efsane olarak kalacak.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Watch Dragon ball super