Fransa’nın E-Spor Oyuncularına Müjdesi!

Fransa devleti hem eSporu hem de oyuncularını tanıyan yeni bir tasarı hazırlıyor. ‘Dijital Topluluk Tasarısı’ adını alan bu yenilik, eSpor endüstrisini geliştirmeyi, oyuncularının mevkilerini netleştirmeyi ve yarışma organizasyonlarını korumayı amaçlıyor.

Fransa’nın  bu konuda hala bir çok sorunu var çünkü eSporun yasal da olsa kumar ile aynı yapıyı paylaştığı düşünülüyor. Kumar, Fransa’da yasal olmadığından organizatörler için burası pek de cazip bir yer sayılmaz. Geçtiğimiz aralık ayında Fransız Spor Bakanlığı eSpor endüstrisinin büyüdüğünü kabullense de profesyonel eSpor oyunlarını spor olarak saymayı reddetti. Bu durum da teknik açıdan eSpor organizasyonları hala kumar sayılabilir.

eSpor Medya Şirketi Webedia’nın yöneticisi Rémy “Llewellys” Chanson’a göre bu aslında fiziksel aktivitelerin azlığına ve çocukları video oyunları oynamaya teşvik etmekten kaçınma üzerine verilen bir karar olmuş fakat eğer bu tasarı şimdi kabul edilirse, artık eSpor kumardan ayrılacak ve turnuvaların düzenlenmesine güvence sağlayacak. Ayrıca eSpor oyuncuları sporcu olarak sayılmakla beraber ayrıca emeklilik planlarından da faydalanabilecekler.

Bu sorunların halledilmesinin Fransa’yı eSporcular için diğer Avrupa ülkelerinden daha farklı bir odak noktasına dönüştüreceği düşünülüyor. İki ay önce ‘Unicorns of Love’ takımından Rus oyuncu Danil “Diamondprox” Reshetnikov  ve Ermeni oyuncu Edward “ Edward” Abgaryan LeagueChampionship Serilerinde oynayamadı çünkü Almanya Avrupa dışından gelen oyunculara vize vermedi. Bu gibi olaylar takımlara ve oyunculara eşit imkanları ve çalışma şartları sağlaması adına Riot Games ve diğer turnuva organizatörlerine Fransa’yı seçmek için sebepler verebilir.

Sonuç olarak eğer Fransa bu yasayı kabul ederse birçok eSpor oyuncusunun yeni evi olmayı bile başarabilir. Umuyoruz ki eSpora verilen değerin arttığını görmek her zaman mümkün olur. Sizce Fransa bu tasarıyı kabul etmeli mi? Yoksa gerçekten de eSpor bir spor sayılmaz mı?

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Watch Dragon ball super