Rekabetçi Bir Planlama İle Espor’a Yeni Bir Soluk : Overwatch!

Esporlar, konu kendi oyunlarına geldiğinde Blizzard’ın ilgisinin yoğun bir kısmını, daha rekabetçi ve izlenebilir olması için üstünde topluyor. StarCraft II, Hearthstone ve Heroes of the Storm, hepsi rekabetçi sahneler içeriyor hatta World of Warcraft’ın bile Arena modu ile bir Espor geçmişi bulunuyor. Peki Overwatch’da neden olmasın?

Jeff Kaplan  ile — Oyun yöneticisi ve 14 yıllık Blizzard çalışanı— yapılan bir söyleşide Overwatch takımlarının gelecek Espor aktivitelerine karşı nasıl olacaklarını konuşulmuş.

Röportajında “Espor’lar hakkında çok heyecanlıyız, şirket ve oyun takımı olarak esporlara gerçekten inanıyoruz”. Demiş ” Oyun takımımızın yapacağı ilk şey yayınlarımızı geliştirmek ve kendi araçlarımızı gözlemlemek. Beta’da ki yamada Custom Game’e eklediğimiz bazı değişikliklerin insanları turnuvalara ve bunun gibi karşılaşmalara yönelteceğini düşünüyoruz. Mesela, her seferinde haritayı baştan  başlatmanıza gerek yok. Bir harita rotasyonu ayarlayabilir  yada örneğin şuan yapılmasına imkan sağladığımız şekilde istiyorsanız Temple of Anubis haritasında beş maç atabilirsiniz. Turnuva ve rekabet dolu maçları düzenleyen kişilere daha çok işlevsellik ve işlerini kolaylaştıracak araçlar vermeye çalışıyoruz. Custom oyundaki değişiklikler gerçekten kayda değer, örneğin, artık sunucu (Host) yarışmacıların deneyimledikleri oyun üstünde daha fazla yetki sahibi olabiliyor.”

overwatch-game-wallpaper-high_resolution-3840x2160

 

“Artık harita rotasyonu yapabilirsiniz yani  eğer Oyun Kontrol modunda oynamak istiyorsanız sadece Nepal ve Lijiang haritalarını içeren bir rotasyon kurabilirsiniz” diye şevkle söylüyor Jeff. “Bunun ötesinde, haritaların seçilmesinden de öte, ki gerçekten havalı, ama aynı zamanda çok basit olsa da, biz bu yeni değişikliklere bayıldık. Gerçekten yeni kurallar koyabileceğiniz çok fazla seçeneğe sahip oluyorsunuz.”

ow3

“Yapmayı planladığımız bir diğer büyük olay ise Overwatch ve esporları çevresinde Overwatch’ın espor olarak nasıl oynanması gerektiği konusunda yardım edecek bir organizasyon düzenlemek.” Diye ayrıntılı bir şekilde anlatıyor Jeff “Şuan duyuracak hiçbir şeyimiz yok ama bu gerçekten ilgilendiğimiz ve üstüne sıkı çalıştığımız bir şey. Overwatch’ın espor geleceği için  topluluğa ve profesyonel oyunculara nasıl en iyi hizmeti verebileceğimiz hakkında çalışan, buna odaklanan çok fazla insan var.

Overwatch oyuncularının fark etmiş olacağı bir diğer şey ise herhangi bir rank sisteminin olmayışı. – Oyuncuların yeni bir ilerleme sistemine bağlı olan seviyeleri var ama bu diğer oyunlardaki gibi (mesela Heroes of the Storm) bir dereceli oyun oynama yolu değil. Ve bu yılın Sonbaharına kadar Dereceli oyunlar oyunda yer alamayacak.

overwatch-game-wallpaper-team-fight-by_mac117-1920x1080

Espor’a özel olmasada rekabetçi oyuncuların ilgileneceğini düşündüğümüz bir şey daha var, oyun içerisinde dereceli oyunların nasıl oynanması gerektiğini tasarlayan aktif bir projemiz var.” Diyor Jeff “Henüz dereceli maçların nasıl olacağına dair bir ETA’ye sahip değiliz.” Gelecek değişikliklerde dereceli oyunu eklemek istiyoruz ama eğer düzgün çalışmaz ya da istediğimiz gibi olmaz sa bir sonraki yeniliklere eklemeyi planlıyoruz. Şuan aktif olarak üstünde çalıştığımız şey bu, dereceli oyun. “

Umarız ki oyun yayınlanmadan halledilir ama her şeye rağmen dereceli oyunlar yüksek önem taşıyor. Overwatch’ın kapalı betasına ulaşım şuan sınırlı olsa da zamanla daha fazla beta oyuncuları çağırılıyor yani eğer sizde katılmak istiyorsanız battle.net’inizi kontrol etmeyi unutmayın!

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Watch Dragon ball super