EA SPORTS FIFA ile E-Spor Arenasında!

Bazı okuyucularımız hatırlayacaktır asıl ilk eSpor oyunlarını. Quake, Painkiller, Starcraft, Counter-Strike 1.6 bunların sadece bazıları. Evet belki bir köşede saklanmış olan oyunlar vardır ama en bilindikleri bunlardı. Şuan ise en popüler eSpor oyunlarının arasında mobaların ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi tek başına mobalar ile mücadele eden Counter-Strike:Global Offensive’i de unutmamak lazım.

Şimdi herkesin bildiği, oynamasa bile en azından göz ucuyla baktığı ya da kulak aşinası olduğu oyunlar dışında yeni ama aslında eski bir oyun da eSpor arenasına çıkıyor. Çok kritik bir karar alarak bunu başaran aslında bizim de içimize ukte olan ve niye bir türlü olmuyor dediğimiz(sadece ufak çaplı turnuvalarla kalan) Fifa, Sonunda eSpor arenasına giriyor!

FIFA’nın eSpor arenasına girmesindeki en büyük etken tabi ki EA SPORTS oldu. Bu kritik kararı alarak bizleri sevindiren EA, aslında bu kararı yine bizler sayesinde almış gibi gözüküyor. Dünyada FIFA’nın en azından bir tane sürümünü oynamış insan kesinlikle vardır. Hatta FIFA’nın oynanma oranının %95 ‘te olduğunu söylersek de abartmış olmayız.

Rakamlara baktığımız zaman EA için göz dolduran bir sonuç çıksa da FIFA normalde olduğu kadar eSpor arenasında o kadar büyük değil. Sadece Almanya’nın çeyreğinde profesyonel olarak oynandığı görülen Fifa, diğer eSpor oyunları arasında çok ufak bir topluluğa sahip gibi görünüyor. (tabi eSpor için geçerli bu) Bir çok eSpor topluluğu kendi aralarında birbirlerine saygılı olmayı yavaş yavaş öğrense bile FIFA bir çok kişi tarafında bu sürecin dışında bırakılıyor gibi gözüküyor. Hatta FIFA’yı eSpor’dan saymıyorlar bile. Bunun nedeni ise gayet ortada!

FIFA_-_Logo_saga-890x342

Geçtiğimiz bir kaç yıl boyunca eSpor’da ki mali değerin arttığını çok rahat görebiliyoruz. Bunun yanı sıra oyuncuların ve takımların turnuvalardan aldığı ödül miktarı, turnuvalarda ki ödül havuzlarının büyümesi ve insanların ileri zamanlarda büyüyecek bir sektör görüp içerisine girmek istemesi büyük etkenler.

Şuanda Dünya da ki eSpor oyunlarına bakıldığı zaman (Starcraft ve Hearthstone hariç) bir çoğu takım halinde oynanan oyunlar. FIFA’nın eSpor olarak görülmemesinde ki en büyük etken tabi ki insanların bireysel oynamaktansa takım olarak oynamayı tercih etmesi. Çünkü eskiden sadece Türkler için düşündüğüm bu düşüncenin tüm Dünya için olduğunu fark ettim. Bu düşüncem, 5 vs 5 maçlarda kaybedersen takım olarak kaybettiğin ve kendin hariç herkesi suçladığın ve içinin rahat etmesi. Fakat aynı düşünce Fifa ve Starcraft2 oyunlarında maalesef olamıyor. Çünkü orada kaybettiğin taktirde tek suçlu sensin. İşte bu basit ama bence doğru olan düşünce yüzünde Fifa ve Starcraft 2 gibi oyunlar eSpor arenasında çok fazla tutunamıyor hatta eSpor’dan bile sayılmıyor.

6901136-free-fifa-wallpaper

Evet şimdi bu kısa girişten sonra asıl haberimize geri dönebiliriz. Asıl haberimize geri dönersek, EA SPORTS FIFA’yı da artık eSpor arenasının vazgeçilmezi haline getiriyor. Almanya’da FIFA profesyonel yerli ligi, Bundesliga tarafından zaten destekleniyor. Bundesliga liginin köklü kulüplerinden biri olan Wolfsburg profesyonel takımından dahi destek alan bu lig, büyük sponsorluklara tanıklık edecek gibi görünüyor. Ayrıca EA SPORTS Wolfsburg haricinde başka takımlardan da destek istiyor. Ayrıca bu sadece Fifa için değil başak eSpor oyunlarından destek almasını sağlayabilir.

fifa_vfl_wolfsburg_article_top_image_Za7scB4

Bu gelişmelerin ardında Fifa EA SPORTS yaptığı en büyük etkinliklerden biri olan FIFA INTERACTIVE WORLD CUP GRAND FINAL 2016 ilgi görecek gibi gözüküyor. Ayrıca Fifa Şampiyonun kim olacağını, final maçının tekrarını sitemizden  izleyebileceksiniz. Ayrıca bu etkinliğin detaylı bir haberini sitemizden yapacağız. Takipte kalın!

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Watch Dragon ball super